Let's Talk Islam · W świat!

Jak zachować się w meczecie? #zapytajislamistę

Wchodzimy! (Kair) Fot. Islamista.
Jesteś po raz pierwszy w meczecie? Chcesz zobaczyć modlitwę i obejrzeć budynek, ale nie wiesz, czy możesz wejść? Czy wolno ci usiąść na dywanie, zostać na modlitwie, robić zdjęcia, zjeść kanapkę? Oto kilka podstawowych wskazówek dla odwiedzających meczet po raz pierwszy.

KTO?

Do meczetu może wejść każdy. Nie trzeba być muzułmaninem, nie wymaga się także określonego wieku. Otwarte zaproszenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Widok niemowlęcia w meczecie czy bawiących się na dywanie dzieci to normalka. Ważne jednak, żeby przesadnie nie hałasować. W dodatku muzułmanie odwiedzają meczet nie tylko w porach modlitw. Często jest to doskonałe miejsce, żeby odpocząć w ciszy, uciec przed skwarem dnia, pomedytować, porozmawiać.

Modlitwa w meczecie (Kair). Fot. Islamista.

KIEDY?

Przed wizytą w meczecie zawsze warto sprawdzić, czy obowiązują jakieś ustalone godziny odwiedzin dla niemuzułmanów. Zarówno meczety, w których nikt się już nie modli (np. ze względu na ich wartość historyczną czy artystyczną), jak i meczety czynne, (zwłaszcza te wyjątkowo piękne i oblegane przez turystów), często mają swoje godziny odwiedzin, które zręcznie omijają pory modlitw i święta tak, aby nie przeszkadzać uczestniczącym w nich wiernym. Informacja o godzinach zwiedzania powinna znajdować się na tablicy przed budynkiem lub na stronie internetowej obiektu.

Jeśli zaś nie ma specjalnych godzin wstępu dla zwiedzających, oznacza to najczęściej, że meczet jest otwarty cały dzień i można do niego wstąpić od rana (po pierwszej modlitwie) aż do zakończenia ostatniej modlitwy danego dnia. Dokładne pory modlitw są uzależnione od wysokości słońca nad horyzontem i można to sprawdzić w internecie dla każdego miejsca na świecie. Jeśli nie jesteś pewien czy możesz wejść do środka – widzisz, że jest otwarte, ale nie wiesz czy wypada i czy teraz akurat nie trwa modlitwa – zawsze warto uchylić drzwi, sprawdzić czy gdzieś przy wejściu nie siedzi osoba opiekująca się tym miejscem lub ktoś z okolicznych mieszkańców i zapytać o możliwość odwiedzenia miejsca.

12.jpg
Meczet sułtana Qaboosa w Maskacie (Oman) poza porami zwiedzania. Wystarczyło poprosić miłego pana przy wejściu i zobaczyłam jak pięknie budynek wygląda nocą. Fot. Islamista.

GDZIE?

Jeśli jesteś w kraju, w którym mieszka wielu muzułmanów, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu z rozszyfrowaniem, gdzie znajduje się najbliższy meczet. W krajach arabskich zdarza się, że na jednej ulicy znajduje się kilka różnych meczetów. Trudność mogą stanowić jednak obyczaje wchodzenia. W większości meczetów wejścia dla mężczyzn i kobiet znajdują się w osobnych miejscach i prowadzą do nich odpowiednie drogowskazy. W niektórych czynnych meczetach poza godzinami zwiedzania każda z płci może odwiedzić tylko odpowiednią dla niej część, ale nie jest to regułą. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz wejść do jakiejś części budynku, zwłaszcza jeśli jest ona osłonięta kotarą, warto zapytać kogoś miejscowego, jaki jest lokalny obyczaj. Najczęściej jednak panom nie wolno wchodzić do części dla kobiet. Jeśli masz znajomego muzułmanina lub znajomą muzułmankę, najlepiej weź ich ze sobą.

JAK?

Zaraz po wejściu (a często jeszcze na progu) należy zdjąć buty. Nie ma to większego znaczenia, czy jest się w skarpetkach czy bez. Przy wejściu znajdziesz półeczki, na których możesz bezpiecznie zostawić obuwie (w wielkich meczetach warto zapamiętać numer półeczki, bo potem się szuka godzinami swoich sandałów…). Czasem buty wręcza się przy wejściu odpowiednim osobom, które dbają o porządek w tym miejscu. Jeśli nie masz odpowiedniego stroju (długich spodni, najlepiej niezbyt obcisłych, zakrytych ramion czy dla kobiet – chusty na głowę), przy wejściu możesz zostać poproszony o założenie „ubrania zastępczego”. W zależności od lokalnego kolorytu możesz dostać szeroką, przewiewną suknię, grubą, wełnianą spódnicę, „kaptur” na głowę, wielki wór z dziurą na twarz albo… długą świecącą pelerynę. Uwaga – skromny strój dotyczy także mężczyzn!

Podczas naszej wyprawy do Indii, Przemek został obdarowany sarongiem, żeby nie paradować po meczecie w krótkich spodniach 😀 (New Delhi) Fot. Islamista.

SELFIE?

Po pierwsze, przed wejściem koniecznie wycisz telefon. Zdarza się, że w wielkich meczetach znajdziesz kogoś, kto głośno rozmawia albo odpisuje na smsy, ale nie jest to dobrze widziane. Jeśli względy ochrony zabytków nie wskazują inaczej, w meczetach można robić zdjęcia, jednak nie w trakcie trwania modlitwy. Panom radzę unikać fotografowania kobiet (no chyba, że wyrażą zgodę).

15.jpg
Fota z zabytkowego meczetu zawsze na propsie (Kair). Fot. Islamista.

CO Z MODLITWĄ?

Jeśli chcesz zostać w meczecie podczas modlitwy, często jest to możliwe, ale zawsze warto zapytać o pozwolenie osobę opiekującą się tym miejscem lub uczestniczących w niej osób. Jeśli nikt nie wyrazi sprzeciwu, można usiąść z boku i obserwować.

Czekamy na zakończenie modlitwy (Kair). Fot. Islamista.

Zdarzało mi się, że zapraszano mnie do wspólnej modlitwy w meczecie. Decyzję o tym, co zrobić z takim zaproszeniem, pozostawiam do prywatnego rozpatrzenia. Ale jeśli z uśmiechem odmówisz, nikogo to nie urazi. To normalne, że nie wszyscy znajdujący się podczas modlitwy w meczecie aktywnie w niej uczestniczą. Jeśli usłyszysz śpiew z minaretu, oznacza to, że modlitwa rozpocznie się za jakieś 15 minut. Sama modlitwa (nie licząc modlitwy piątkowej z kazaniem) trwa około 10 minut, więc nawet jeśli nie pozwolono ci na ten czas zostać wewnątrz, warto chwilę poczekać, a wkrótce drzwi ponownie się otworzą.

Wchodzimy do meczetu, a tam… kręcą film historyczny. No to zostaliśmy popatrzeć (Kair). Fot. Islamista.

GDZIE JEST OŁTARZ?

W meczecie się nie przyklęka, nie ma ołtarza, a po schodach prowadzących na ambonę nie należy wychodzić. Nie trzeba też obmywać się przed wejściem, jeśli nie jest się muzułmaninem i nie uczestniczy się w modlitwach. Więcej o tym, co znajduje się w meczecie i do czego te przedmioty służą, przeczytacie w jednym z poprzednich tekstów.

CZY MOŻNA ZJEŚĆ KANAPKĘ?

W meczecie nie przystoi jeść. W meczetach, w których organizuje się wspólne, świąteczne posiłki do ucztowania służą inne pomieszczenia, które nie są przeznaczone na modlitwę. Jeśli akurat nie trwa modlitwa, można rozmawiać, usiąść na dywanie, odpocząć, poczytać. Jeśli jesteś w niewielkim meczecie, w dobrym guście jest także przywitać się z osobami, które spotykasz wewnątrz (wystarczy skinienie słowy czy powitanie ustne, nie w każdym kraju dobrze widziane jest podanie ręki).

W meczecie często wszystko dzieje się na raz: ktoś się modli, ktoś odpoczywa, ktoś przyszedł na plotki (New Delhi). Fot. Islamista.

Inne dobre wskazówki? Koniecznie popatrz w górę! Wiele meczetów słynie z przepięknych sufitów i ogromnych żyrandoli! Warto także zorientować się czy jest możliwość wejścia na minaret – w meczetach zabytkowych tak się zdarza.

Masz jakieś ciekawe spostrzeżenia po wizycie w meczecie? Przytrafiło ci się coś wyjątkowego? Koniecznie podziel się tym w komentarzach poniżej! Wszystkim odwiedzającym meczety życzę udanej wizyty! 🙂

Untitled design-3

Za pytanie o zachowanie w meczecie bardzo dziękuję Szymonowi 🙂

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące islamu, muzułmanów, języka arabskiego – napisz do mnie! Pytanie możesz zostawić w komentarzu lub napisać wiadomość prywatną przez profil facebookowy Islamista.

 

Reklama

4 myśli na temat “Jak zachować się w meczecie? #zapytajislamistę

  1. Bardzo czytelnie i przejrzyście wyjaśnione.
    Zwiedzałem dziś miejscowość Prizren i przy meczecie Sinana Paszy zostałem zaproszony do środka, miałem dylemat jak mam się zachować by nikogo nie urazić.
    Dziękuje za pomoc i pozdrawiam autorkę tekstu.

    Polubienie

  2. W wielkim meczecie w Paryżu (Grand Mosque) miły pan u wejścia powiedział, że nie musimy zakrywać włosów chustą, wsytarczyło w miarę zakrywające ubranie. Zostałyśmy również poinformowane, że możemy wejść na salę modlitw, ale bez butów 🙂 Przepiękny meczet, polecam! Można do niego dojechać metrem 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s