Informacje

Bangladesz: zmiana prawa pozwoli na małżeństwa dzieci

6144272711_d5819cbc33_b
(SAM Nasim / flickr.com / CC BY 2.0)
„To może mieć destrukcyjne skutki dla Bangladeszu” – specjaliści ostrzegają, że dziura prawna pozwoli na zniesienie ograniczeń wiekowych do zawarcia małżeństwa w tym kraju. Nowe przepisy pozwolą „w wyjątkowych przypadkach” – m.in. gwałcicielom – na ślub z nieletnimi.

Według danych International Center for Research on Women (ICRW), Bangladesz jest w ścisłej czołówce państw, w których kobiety są zmuszane do ślubu. Dane UNICEF mówią, że 52 procent dziewcząt w tym kraju wychodzi za mąż przed 18-tką, a 18 procent – przed 15-tym rokiem życia.

Jak donosi agencja Reuters, nowe prawo (przegłosowane 27 lutego, wejdzie w życie 12 marca) potwierdzi dotychczasowe przepisy, które oficjalnie zakazywały ślubu osobom płci żeńskiej poniżej 18-go roku życia. Do tego zapisu dodano jednak istotny szczegół, wskazujący na wyjątki od tego zakazu. Argumentując konieczność wprowadzenia zapisu o „wyjątkowych przypadkach”, wielu członków rządu twierdziło, że pozwoli on m.in. „bronić honoru nieletnich dziewcząt, które zaszły w ciążę”.

Organizacja Girls Not Brides wskazuje, że taka zmiana pozwoli na obniżenie faktycznego wieku wymaganego do małżeństwa do zera.

„Uważamy, że nowa ustawa doprowadzi do rozpowszechnienia się nadużyć seksualnych, usankcjonuje ustawowy gwałt, pozwoli rodzicom zmuszać swoje córki do małżeństwa z gwałcicielami i zachęci do praktyki małżeństw dzieci w kraju, w którym wskaźnik tych małżeństw jest jednym z najwyższych na świecie” – czytamy w specjalnym oświadczeniu Girls Not Brides.

The Independent, powołując się na przedstawiciela UNICEF, stwierdza, że nowe prawo może zatrzymać „znaczący spadek” małżeństw dzieci z ostatnich lat. Jeszcze 10 lat temu dane mówiły o 66 procentach dziewcząt zaślubionych przed 18-tką.

Meher Afroze Chumki, minister ds. kobiet i dzieci stwierdziła, że urzędnicy znają szczegóły dotyczące ograniczeń i wyjątkowych przypadków, w których mogą zezwalać na małżeństwa, w związku z tym nadużycia nie będą możliwe. „Będziemy podnosić okres kary więzienia dla wszystkich, którzy będą łamać prawo oraz zawieszać tych urzędników, którzy zatwierdzą nielegalne małżeństwa dzieci” – mówiła pani minister dla Dhaka Tribune.

Kampania duńskiej fundacji BØRNE, uświadamiająca problem małżeństw dzieci: 

W tzw. krajach rozwijających się około 30 procent dziewcząt jest wydawana za mąż poniżej 18 roku życia, a ponad 10 procent – poniżej 15 roku życia. Jeśli trend się utrzyma, to w 2017 roku zmuszonych do ślubu zostanie 15 milionów dziewcząt na całym świecie.

Dane ICRW mówią o tym, że nieletnie osoby w małżeństwie o wiele częściej objawiają symptomy seksualnego wykorzystania i stresu pourazowego, takie jak poczucie beznadziei, depresja i niechęć do życia. Co więcej, powikłania przy ciąży lub porodzie są ciągle najczęstszą przyczyną zgonów u kobiet pomiędzy 15 a 19 rokiem życia.

Dziewczynki lepiej wykształcone rzadziej wychodzą za mąż jako dzieci. W Mozambiku około 60% niewykształconych dzieci wychodzi za mąż, podczas gdy wśród dziewczynek dysponujących wykształceniem średnim ten procent spada do 10.

Dziewczynki żyjące z biednych rodzinach mają prawie dwukrotnie większą szansę na to, że wyjdą za mąż jako dzieci niż ich koleżanki z lepiej sytuowanych domów.

Reportaż telewizji Al Jazeera na temat małżeństw dzieci w Bangladeszu:

Źródła: Dhaka Tribune, Girls Not Brides, ICRW, Reuters, The Independent

4 myśli na temat “Bangladesz: zmiana prawa pozwoli na małżeństwa dzieci

    1. Trudno powiedzieć. Niestety nie znam żadnej polskiej organizacji, która przeciwdziałała by małżeństwom nieletnich. Problem jest kulturowy i jeśli same władze państwowe nie chcą tego zmienić, to będzie bardzo ciężko o jakąkolwiek skuteczną pomoc.

      Polubienie

    2. Wydaje mi się, że najlepsze co można zrobić, to wspierać projekty promujące edukację kobiet w takich krajach. Edukacja pomaga im wyrwać się z koła przemocy i daje przywilej niezależności. Zwłaszcza lokalne organizacje, które znają dobrze realia danego kraju, mogą być warte wsparcia. W rejonie Pakistanu i Bangladeszu, gdzie z małżeństwami nieletnich jest ogromny problem, taką dobrą działalnością jest fundacja Malali Yousafzai, zdobywczyni Nobla.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s