Informacje

Uchodźcze tango [WIDEO]

15405917014_977988a483_c
Nigeryjscy uchodźcy z Damassak, fot. EU Humanitarian Aid and Civil Protection via Foter.com / CC BY-NC-ND.
Ponieważ wojny rodzą się w umyśle człowieka, również w umyśle człowieka dojrzeć powinna sprawa obrony pokoju – mówi preambuła aktu założycielskiego UNESCO. Chociaż od lat nieustannie wsłuchujemy się w zgrzyt sprzętu wojennego i jęki rannych, to jakoś nie sprawiło to, że w naszych umysłach cokolwiek dojrzało. Dziś katolicy obchodzą Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Dlaczego to już kolejna taka rocznica, a my w tej kwestii ciągle stoimy w miejscu?

Mamy swoje rozwiązania, swoje konwencje, procedury, mamy ośrodki dla cudzoziemców, komisarzy, fundusze, fundacje. Ale z jakiegoś powodu w kwestii migracji, a zwłaszcza uchodźców, ciągle jak w Tangu Mrożka drepczemy na zmianę dwa kroczki w przód i dwa kroczki w tył. Tkwimy w zamkniętym kręgu. Rozmyślamy nad zakazami, przywilejami i wyważamy otwarte drzwi głowiąc się nad rozwiązaniami. Bo rozwiązania ekonomiczne i społeczne dla tego, co nazywamy kryzysem migracyjnym, już istnieją, tylko nie podejmujemy inicjatywy, aby z nich korzystać.

Na dzisiejsze obchody Dnia Migranta i Uchodźcy polecam Wam zrealizowanie jednej z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić w sprawie kryzysu migracyjnego, czyli zdobycie aktualnych, rzetelnych informacji o problemie. Dobrym sposobem na to jest wysłuchanie krótkiej, ale bardzo rzeczowej analizy Alexandra Bettsa, socjologa z Uniwersytetu w Oxfordzie.

16281284781_d530753e7a_c
Upadek Saigonu, 1975 – akcja ratowania wietnamskich uchodźców. Fot. manhhai via Foter.com / CC BY-NC.

Alexander Betts, specjalista do spraw uchodźców, nie tylko regularnie odwiedza obozy i ośrodki w Europie i na Bliskim Wschodzie, ale także uczestniczy w tworzeniu perspektywicznych programów radzenia sobie z wyzwaniem migracji. Betts nie pozostawia złudzeń co do tego, że w podejściu do uchodźców tak zwana społeczność międzynarodowa zachowuje się jak chirurg, który do operowania pacjenta zabiera się starymi, zardzewiałymi narzędziami. Przez to nie tylko nie rozwiązuje problemu, nie leczy choroby, ale sam prowadzi do wdania się nowych infekcji.

Nasze rozwiązania problemu są jak zardzewiały skalpel z datą 1951 – z tego okresu pochodzą międzynarodowe konwencje o uchodźcach, których podpisaniem szczyci się 147 krajów, a które w żadnej mierze nie przystają do obecnych realiów.

with-famine-crisis-thousands-of-somalis-flee-to-ethiopia-refugee-camps
Somalijska kobieta w obozie dla uchodźców w Etiopii. Fot. United Nations Photo via Foter.com / CC BY-NC-ND.

W tym krótkim nagraniu posłuchacie między innymi o tym, jak racjonalnie i długofalowo w skali krajowej i lokalnej powinniśmy działać w sprawie uchodźców. Będzie również o tym, jak wymienić nasze przestarzałe narzędzia pomocy na rozważne i bezpieczne możliwości dawania pracy i integracji z korzyścią zarówno dla osób przybywających, jak i dla goszczących ich krajów.

W niektórych miejscach, w Afryce czy na Bliskim Wschodzie, nowe rozwiązania już są wprowadzane w życie. W Europie wciąż jeszcze czekają, aż przestaniemy tańczyć tango i spojrzymy realnie na wyzwania migracji i uchodźstwa.

Zobaczcie prezentację Alexandra Bettsa z Oxfordu poniżej:

 

W wolnej chwili polecam także zaglądać na wydarzenia, spotkania, kiermasze, na których nie tylko można zdobyć dodatkowe informacje, ale także przyłożyć się do budowania nowych mostów pomiędzy uchodźcami, a krajami goszczącymi. Od poniedziałku zaglądajcie na kiermasz organizowany przez Orientalistów z Uniwersytetu Warszawskiego (przyszli spece, więc można przy okazji pogadać o temacie. Wszystkie informacje o nich znajdziecie na profilu wydarzenia), a od 19 stycznia na akcję Poczytaj dla Aleppo organizowaną przez Kolektyw Kuratorski i polonistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2 myśli na temat “Uchodźcze tango [WIDEO]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s