Zdaniem Islamisty

Muzułmanie na wigilii, czyli stół bez pustego miejsca

white-791099_960_720
Fot. Pixabay.com
Mało kto pyta mnie o to wprost. Najczęściej o podobnych dywagacjach czytelników czy nowo poznanych osób dowiaduję się z żartobliwych anegdot opowiadanych na imprezach. Czasem Karol wraca do domu rozbawiony i w progu wita mnie słowami: „Dzisiaj znowu mnie pytali, czy jesteś muzułmanką”. Chyba najwyższy czas się zdemaskować.

Niespodzianek nie będzie – nie jestem muzułmanką. W moim domu stoi choinka, a w lodówce mam resztki wigilijnego karpia. Dlatego przez święta na Islamiście nic się nie działo – bo byliśmy zajęci obchodzeniem Bożego Narodzenia i w tym roku chcieliśmy dać sobie szansę świętowania bez komputera. Ale to nie była jedyna świąteczna nowość w naszym domu.

W tym roku postanowiliśmy zrezygnować z jednej z polskich tradycji i wprowadzić nową – naszą własną. Przy wigilijnym stole dwa dni temu nie było u nas pustego nakrycia i mam nadzieję, że więcej nie będzie. Dlaczego?

Tego roku odwiedzając obozy dla uchodźców, ośrodki dla cudzoziemców, straż graniczną, prawników pracujących z cudzoziemcami i różne organizacje pomocowe, a przede wszystkim słuchając ludzi, którzy nigdy nie mieli styczności z muzułmanami, przekonałam się, że to nasze wigilijne puste nakrycie jest tylko pustym gestem. Niczym więcej jak tylko pogadanką dla dzieci o tym, jak to religia nakazuje wpuścić do domu samotnego wędrowca po to, żeby w noc Bożego Narodzenia nikt nie był sam. Mamy zwyczaj gadania o tym, jak jesteśmy gościnni, ale nie mamy zwyczaju wprowadzać tej gościnności w życie.

ffb75ac74a744d769e6d1408eb7a718e
Fot. Pinterest.com

Dlatego w naszym domu postanowiliśmy skończyć z pustym nakryciem i zapełnić puste miejsce przy stole czymś więcej niż pustą gadaniną. Razem z rodziną do naszej wigilii tego roku zasiadły także dwie muzułmanki.

Muzułmanie nie świętują Bożego Narodzenia. Według islamu Jezus jest powszechnie szanowanym prorokiem, ale nie wcielonym Synem Bożym, w związku z tym nie ma powodu, żeby świętować Jego narodziny. Nawet huczne obchodzenie urodzin Proroka Muhammada dla niektórych muzułmanów jest balansowaniem na krawędzi bałwochwalstwa. Ale nieświętowanie Bożego Narodzenia nie stoi na przeszkodzie, żeby uszanować czyjąś odmienność, usiąść do wspólnego posiłku w gronie przyjaciół i życzyć sobie nawzajem dobra. Bez żadnego nawracania. Z perspektywy poświątecznej muszę przyznać, że to był dobry pomysł i ważne przeżycie dla wszystkich.

Razem ze zwyczajem pustego nakrycia żegnamy w naszym domu też inny, dość nowy polski obyczaj – internetocentryzm. To dość świeża tradycja w Polsce, ale wydaje się, że już uświęcona. Jak napisał Jarosław Kopeć, internetocentryzm to wiara, że internet jest środowiskiem, w którym można rozwiązać wszelkie problemy (zobaczcie cały, bardzo dobry tekst J. Kopcia tutaj). Tymczasem nikogo nie uratujemy siedząc przed komputerem. Nasze lajki nikogo nie nakarmią, nie ubiorą, rzadko kiedy pomogą komuś zmienić utarte schematy myślenia. Problemy rozwiązuje się przez działanie, przez spotkanie z żywym człowiekiem i przez rozmowę prowadzoną w prawdziwym świcie.

Drodzy Szanowni, nie mieliśmy jeszcze okazji złożyć sobie życzeń, więc zróbmy to teraz. Życzmy sobie, aby nadciągający wielkimi krokami 2017 rok nie był rokiem pustych gestów i pustego gadania. Niech nie będzie rokiem internetocentryzmu, ale rokiem realocentryzmu, dialogocentryzmu i działaniocentryzmu. Niech nasze słowa stają się ciałem.

Żeby nie pozostać gołosłownym, krótko zapowiem, że dla Islamisty będzie to rok wytężonego działania, ważnych wyjazdów i dużych zmian. O szczegółach już wkrótce. Trzymajcie kciuki.

.كل سنة وانتم بخير

Islamista

Reklama

Jedna myśl na temat “Muzułmanie na wigilii, czyli stół bez pustego miejsca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s