Informacje

Rekruci ISIS nic nie wiedzą o islamie?

15715981259_98dc217f97_o
fot. Day Donaldson via flickr.com
Przypadek? Nie sądzę. Najnowsze badania, przeprowadzone przez Associated Press wykazały, że większość rekrutów ISIS i nie ma pojęcia o podstawach islamu i nie zna prawa szariatu. Po co w takim razie wstępują w szeregi tak skrajnej i brutalnej organizacji.

Associated Press przeprowadziła testy na tysiącach dokumentów, które w ostatnim czasie wyciekły z tzw. Państwa Islamskiego. Wsród nich znaleziono między innymi 3000 kwestionariuszy wypełnionych przez nowych rekrutów przyłączających się do organizacji, pochodzących zarówno z Azji i Afryki, jak i krajów europejskich. Kwestionariusz miał pomóc rekruterom organizacji określić znajomość religii Proroka i prawa muzułmańskiego wśród nowych bojowników.

Jak poszedł im sprawdzian? 70% procent osób, które wypełniło kwestionariusz skategoryzowano jako osoby o minimalnej znajomości zasad islamu, a zaledwie 24% badanych wykazało się „średnią znajomością”. Tylko 5% wypełniających ankiety oceniono jako dobrze znających swoją religię. Pośród badanych tylko 5 osób znało fragmenty Koranu na pamięć (co nie jest wyjątkowym osiągnięciem, zważywszy na to, że muzułmanie modlą się recytując Koran po arabsku 5 rany w ciągu dnia).

W szczytowym momencie rekrutowania bojowników Państwa Islamskiego w 2013 i 2014 roku, typowa grupa rekrutów ISIS zawierała kilku Francuzów, którzy wraz ze swoim rekruterem w podskokach wrócili do domu, świeżego konwertytę z Europy, który z niepewnością w głosie mówił, że jest gejem i dwóch Brytyjczyków, którzy zamawiali książki „Koran dla bystrzaków” i „Islam dla bystrzaków” na Amazonie, żeby przygotować się na dżihad za granicą.

Aya Batrawy, Paisley Dodda, Lori Hinnant

‚Islam for Dummies’: IS recruits have poor grasp of faith
Associated Press: http://apne.ws/2bh1HFU

 

Czego takie osoby szukają w szeregach ISIS? Skoro nie mają pojęcia o zasadach wiary, dlaczego zasilają szeregi fundamentalistów?

Poczytajcie więcej o tych niesamowitych danych!

Materiał Associated Press: http://apne.ws/2bh1HFU
Materiał Haaretz: http://www.haaretz.com/middle-east-news/1.736943

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s