Informacje

Czy cyfry arabskie naprawdę są arabskie? #zapytajIslamiste

(fot. David Illig via Foter.com _ CC BY-NC-SA)
(fot. David Illig via Foter.com / CC BY-NC-SA)
Ostatnio do sieci wpłynął filmik, na którym pan komediant zaczepia pod Barbakanem niczego nieświadomych miłośników krakowskich obwarzanków. Pytanie brzmiało, czy warto, abyśmy w polskich szkołach uczyli się cyfr arabskich. Odpowiedzi padają mniej i bardziej kosmiczne, pan komediant nałapał materiału co nie miara. Zamieszanie wywołane tym, czym w końcu są a czym nie są cyfry arabskie, dotarło i do mnie poprzez Wasze pytania na Facebooku. O co w końcu chodzi z tymi arabskimi cyframi?

Cyfry, których uczymy się w pierwszych dniach szkoły przykładnie kaligrafując kolejne słupki w 16-kartkowych zeszytach, przyjęło się nazywać cyframi arabskimi. Jako takie przejęliśmy je od Arabów, zresztą wybitnych matematyków i twórców podstaw algebry. Pożyczając je, nie przeoczyliśmy doskonałej okazji do tego, żeby cyfry trochę przerobić na swoje, co jest zresztą zupełnie naturalnym i zdrowym procesem.

W związku z tym „nasze” cyfry arabskie nie mają tak naprawdę wiele wspólnego z cyframi, których używają Arabowie. Tylko nieliczne okazy pozostały niezmienione, reszta troszkę się pokrzywiła albo postanowiła całkiem zmienić image. Wśród 10 cyfr są też takie, które do złudzenia przypominają jedną z cyfr używanych przez Arabów, ale nie tę co trzeba… Zobaczcie sami. Czy nie wyglądają Wam znajomo?

bez nazwy
fot. Wikipedia.org

Ale na tym etapie zamieszanie się nie kończy. Cyfry, które dziś używane są przez Arabów, również nie są ich własnym wynalazkiem. Ich źródła należy doszukiwać się jeszcze dalej – w Indiach. Wychodząc z Indii do Arabii, cyfry te znów przeszły mały lifting, w związku z tym nie są identyczne jak swój prototyp. Historia się powtarza.

Zatem żarty żartami, ale nawet cyfry arabskie tak bardzo arabskie nie są.

*                                   *                               *

Już od jakiegoś czasu, odkąd islam na dobre zagościł na pierwszych stronach gazet i w głównych okienkach internetowych portali, zaczęły napływać do mnie liczne wiadomości. Raz pytania, raz prośby. Czasem wnioski, czasem skargi, refleksje i komentarze. Te listy, liściki wędrowały najczęściej drogą Facebookową, mailową, smsową. A czasem zwyczajnie przy spotkaniu, ktoś pomiędzy jednym a drugim łykiem kawy startował do mnie z zaskoki: „A czym się różnią sunnici od szyitów?” Odkąd powstał Islamista, gromadzę sobie te wszystkie krótkie i długie wiadomości z pytaniami. Nazbierała się niemała kupka. Najwyższy czas się z tą kupką rozstać. Dlatego w notkach z serii Zapytaj Islamistę będę odpowiadać na Wasze pytania.

Bardzo dziękuję Przemkowi i Kasi za pytanie o cyfry arabskie :)

Untitled design-3

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące islamu, muzułmanów, języka arabskiego – napisz do mnie! Pytanie możesz zostawić w komentarzu, napisać wiadomość prywatną przez profil facebookowy Islamista,  oznaczyć mnie w dyskusji (@Islamista) lub wrzucić na Facebooka z #ZapytajIslamiste.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s