Informacje

6 ramadanowych filmików, które musisz zobaczyć

bez nazwy
fot. youtube.com
Muzułmanie powiadają, że z Ramadanem jest jak z pięknym kwiatem – ledwo rozkwitnie, już prędko opada i cały kolejny rok z utęsknieniem czeka się, aż pąk cudownego kwiatu pojawi się znowu. Tak jest i tym razem. Dopiero co życzyliśmy sobie błogosławionego świętego miesiąca, a już wczoraj Rada Imamów Ligii Muzułmańskiej w Polsce ogłosiła, że wtorek, 5 lipca 2016, będzie dniem Święta Al-Fitr, czyli dniem kończącym miesiąc postu. Zanim jednak Ramadan się zakończy, warto dowiedzieć się jeszcze kilku ciekawostek. Znajdziecie je w ramadanowych filmikach, których internet jest absolutnie pełen. Oto moje ulubione – 6 najciekawszych ramadanowych filmików, które wyszperałam dla Was w internetach.

1. Kto był w jakimkolwiek muzułmańskim kraju, ten wie, że najlepiej nie nocować w pobliżu meczetów. Oczywiście często jest to zupełnie niemożliwe, bo w niektórych miastach meczetów jest tyle co kościołów w centrum Krakowa. Co jest złego w nocowaniu w pobliżu meczetu? Jest niebezpiecznie? Może jest drożej? Nie :).

Wszystkich amatorów długiego spania w okolicach godziny 5 rano spotka głośna, muzyczna niespodzianka – nawoływanie na poranną modlitwę :). W Ramadanie także wykonuje się tradycyjny zaśpiew. Jednak w niektórych miejscach na świecie można jeszcze spotkać inny piękny zwyczaj tradycyjnej pobudki. Na suhur, ostatni posiłek przed wschodem słońca, wiernych budzi specjalny śpiewak z bębnem. Czy jednak musi być nim muzułmanin? Zobaczcie pierwszy film.

2. Jak naprawdę wygląda dzień postu? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak na codzień funkcjonują osoby, które podjęły się wyzwania spełnienia tego religijnego obowiązku? Czasami spojrzenie na dzień muzułmanina jego własnymi oczami może dać nową perspektywę i trochę więcej zrozumienia. Zwłaszcza jeśli nie podchodzi się do kwestii religijnych w sposób śmiertelnie poważny, ale z odpowiednią dozą normalności 🙂

3. Mam nadzieję, że jesteście najedzeni przed obejrzeniem kolejnego filmu… Na koniec dłużącego się dnia bez kruszynki jedzenia czy kropli napoju, największą radością każdego muzułmanina jest poczucie dobrze spełnionego obowiązku i dobra kolacja ;). Na wieczornym iftarze, pierwszym posiłku po zachodzie słońca, nie może zabraknąć regionalnych specjałów, na które – zupełnie jak na świąteczny makowiec – czeka się z cieknącą ślinką przez cały rok. Jesteście fanami bliskowschodniej kuchni? Zobaczcie, jakie specjały szykuje się na tradycyjne, wieczorne przyjęcia.

4. Po tym filmie będziecie mieli ochotę klepnąć się w czoło. Ramadan jest wielką okazją dla marketingu. Tysiące ludzi pojawia się w sklepach, żeby kupić dekoracje, zaplanować posiłki, znaleźć nowe świąteczne stroje. A na nich już czekają spece od sprzedaży i promocyjni geniusze. Ten film jest doskonałym przykładem tego, że reklama owszem jest dźwignią handlu, ale nie wtedy, kiedy robisz ją źle 🙂

5. Islam nakłada na wierzących obowiązek jałmużny. Także jałmużny w stosunku do chrześcijan czy żydów będących w potrzebie, a mieszkających razem ze wspólnotą muzułmanów. Szczególnym czasem dawania jałmużny jest właśnie okres Ramadanu, a także następujący po nim okres świąt. Zobaczcie jaką jałmużnę podarowali swoim sąsiadom muzułmanie w Pakistanie.

6. Post w Ramadanie ma nie tylko skłonić do praktykowania pokory oraz uległości wobec Boga i Jego woli, ale także zmienić podejście do innych, poczuć potrzebę zmiany na lepsze. Ma wykształcić wrażliwość na ubogiego i głodnego oraz przypomnieć muzułmanom, że za każdym pojedynczym wierzącym stoi wspierająca go wspólnota. O poszukiwaniu tego dobrego kierunku zmiany jest kolejny film. Chcesz zmieniać sposób, w jaki ludzie patrzą na ciebie? Zawsze zaczynaj od siebie.

 

Znaleźliście inne ciekawe ramadanowe filmiki? Nie zapomnijcie się nimi podzielić 🙂

!رمصان كريم

Islamista #logo 500x500

Reklama

Jedna myśl na temat “6 ramadanowych filmików, które musisz zobaczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s