Sztuka

Magiczne odgłosy Jedwabnego Szlaku

22
Silk Road Ensemble. Fot. youtube.com.
To nie jeden muzyk i nawet nie zespół. To cały zespół zespołów! To cały muzyczny kocioł, w którym poszczególne składniki się rozgrzewają, mieszają, przeżerają i wrzą. Przedziwne połączenie solistów, klasycznych kwartetów oraz kapel ludowych z domieszką wirtuozów śmiesznych grających pudełek z końca Azji. Posłuchajcie magicznych odgłosów Jedwabnego Szlaku.

Na zjawisko muzyczne, o którym chcę opowiedzieć, trafiłam dzięki wywiadowi Artura Zaborskiego z Kinanem Azmehem. Gwoli wyjaśnienia, Kinan Azmeh to dość ciekawy syryjski muzyk, romantyczny i bardzo klimatyczny klarnecista. O samym Azmehu może nie ma co gadać, bo gadać można by długo. To nie tylko świadomy muzyk, ale i człowiek nie przebierający w słowach. Najlepiej, jakbyście się sami przekonali i przeczytali wspomniany wywiad. Znajdziecie go o tu.

Klarnecista bardzo spoko, solo i w duecie. Wiecie z czym mi się kojarzy? Oglądał ktoś może Anioła Ciemności? Taki niewymyślny serial o wampirach z końca lat 90-tych z Davidem Boreanazem? Jak dla mnie serialowe intro ma coś z Azmeha. Ale tak naprawdę nie miało być o klarneciście.

W biografii Azmeha wyczytałam, że zdarza mu się grywać w założonym przez Yo Yo Ma zespole-mutancie. W edukacyjnym konglomeracie muzyków, którzy chcą zmienić świat. Pomyślałam: może być kiepsko, ale posłuchać nie zaszkodzi. Podążając za tą nitką, dotarłam do jedwabnego kłębka – Silk Road Ensemble.

O co chodzi? Silk Road Ensemble zrzesza muzyków pochodzących z krajów niegdyś znajdujących się na Szlaku Jedwabnym. Pod kierunkiem światowej sławy wiolonczelisty, Amerykanina Yo Yo Ma, grupa eksperymentuje i bada, co powstanie ze spotkania ludzi i muzyki różnych, pozornie obcych sobie światów.

To jest muzyka z prawdziwą klasą. Zagrana z ogromnym znawstwem i precyzją, a przy tym pełna czaru i drapieżności. Serdecznie polecam ich Waszej szanownej uwadze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s