Sztuka · Uncategorized

Spojrzyj w oczy Obcego

bez nazwy
Kadr z filmu „Look Beyond Borders”, fot. youtube.com
„Mówiąc o problemie uchodźców używa się odhumanizowanego języka, który ludzką tragedię sprowadza do liczb i statystyki. A przecież cierpią konkretni ludzie, którzy – tak jak my – mają rodziny, bliskich, przyjaciół; swoje historie, marzenia, cele… Dopiero kiedy siadasz naprzeciwko konkretnej osoby i spoglądasz jej w oczy, to przestajesz widzieć w niej anonimowego uchodźcę, jednego z migrantów, a zauważasz w nim człowieka, takiego, jakim sam jesteś – kochającego, cierpiącego, marzącego…”

Powyższy tekst to fragment komentarza do 5-minutowego filmu zatytułowanego „Look Beyond Borders”, który wczoraj w serwisie YouTube opublikowała polska komórka Amnesty International.

Amerykański Psycholog, Arthur Aron przeprowadził serię eksperymentów, na podstawie których dowiódł, że wystarczą 4 minuty patrzenia w oczy nawet zupełnie obcej osobie, żeby zacząć odczuwać więź porównywalną do tej, jaką mamy z osobami, które poznaliśmy i na których nam zależy.

Amnesty Polska wykorzystała ten sam prosty eksperyment, sadzając na przeciw siebie uchodźców i Europejczyków, i pozwalając im spojrzeć sobie w oczy – stracić 4 minuty tylko na to, aby na siebie nawzajem popatrzeć. W ten sposób powstał film obezwładniająco prosty, a w swojej wymowie zaskakująco uniwersalny.

Uczestnikami eksperymentu byli zwykli ludzie. Sytuacje nie były reżyserowane, zależało nam na naturalnych, spontanicznych reakcjach. Siedzące naprzeciwko siebie osoby nie znały się wcześniej i podczas eksperymentu zobaczyły się po raz pierwszy. Co istotne, uchodźcy pochodzili głównie z Syrii i nie mieszkali w Europie dłużej niż rok.

Komentarz Amnesty Polska do filmu

Projekt Amnesty Polska ujął mnie także przez to, że sama kiedyś wzięłam udział w dokładnie takim eksperymencie. Projekt ten był jednym z ćwiczeń, które wykonywałam w ramach programu współpracy i integracji młodzieży, organizowanego prze Yellow House w Liverpoolu. To tam poznałam pierwsze w swoim życiu osoby z krajów arabskich i napisałam swoje pierwsze arabskie słowo. Ta przygoda, ten projekt zaprowadziły mnie na arabistykę.

Zobaczcie film, to tylko 5 minut.

Reklama

Jedna myśl na temat “Spojrzyj w oczy Obcego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s