
„Mówiąc o problemie uchodźców używa się odhumanizowanego języka, który ludzką tragedię sprowadza do liczb i statystyki. A przecież cierpią konkretni ludzie, którzy – tak jak my – mają rodziny, bliskich, przyjaciół; swoje historie, marzenia, cele… Dopiero kiedy siadasz naprzeciwko konkretnej osoby i spoglądasz jej w oczy, to przestajesz widzieć w niej anonimowego uchodźcę, jednego z migrantów, a zauważasz w nim człowieka, takiego, jakim sam jesteś – kochającego, cierpiącego, marzącego…”
Powyższy tekst to fragment komentarza do 5-minutowego filmu zatytułowanego „Look Beyond Borders”, który wczoraj w serwisie YouTube opublikowała polska komórka Amnesty International.
Amerykański Psycholog, Arthur Aron przeprowadził serię eksperymentów, na podstawie których dowiódł, że wystarczą 4 minuty patrzenia w oczy nawet zupełnie obcej osobie, żeby zacząć odczuwać więź porównywalną do tej, jaką mamy z osobami, które poznaliśmy i na których nam zależy.
Amnesty Polska wykorzystała ten sam prosty eksperyment, sadzając na przeciw siebie uchodźców i Europejczyków, i pozwalając im spojrzeć sobie w oczy – stracić 4 minuty tylko na to, aby na siebie nawzajem popatrzeć. W ten sposób powstał film obezwładniająco prosty, a w swojej wymowie zaskakująco uniwersalny.
Uczestnikami eksperymentu byli zwykli ludzie. Sytuacje nie były reżyserowane, zależało nam na naturalnych, spontanicznych reakcjach. Siedzące naprzeciwko siebie osoby nie znały się wcześniej i podczas eksperymentu zobaczyły się po raz pierwszy. Co istotne, uchodźcy pochodzili głównie z Syrii i nie mieszkali w Europie dłużej niż rok.
Komentarz Amnesty Polska do filmu
Projekt Amnesty Polska ujął mnie także przez to, że sama kiedyś wzięłam udział w dokładnie takim eksperymencie. Projekt ten był jednym z ćwiczeń, które wykonywałam w ramach programu współpracy i integracji młodzieży, organizowanego prze Yellow House w Liverpoolu. To tam poznałam pierwsze w swoim życiu osoby z krajów arabskich i napisałam swoje pierwsze arabskie słowo. Ta przygoda, ten projekt zaprowadziły mnie na arabistykę.
Zobaczcie film, to tylko 5 minut.
„Obcy to przyjaciel, którego dopiero spotkasz”
– Przyslowie irlandzkie
PolubieniePolubione przez 1 osoba