Let's Talk Islam

Jak muzułmanie modlą się na sznurze? #zapytajIslamiste

Untitled design
Muzułmanin modlący się z użyciem subhy podczas Ramadanu, fot. United Nations Photo via Foter.com / CC BY-NC-ND
Znajdziesz go w Rabacie. I w Jerozolimie. I w Omanie na straganie. A najłatwiej w Ramadanie 😀 Często kupowany przez turystów, nie do końca świadomych, że to nie bransoletka, czy katolicki różaniec. Po co muzułmanom sznur modlitewny?

Muzułmański sznur modlitewny, znany jako سبحة (czyt. subha) lub تسبيح‎ (czyt. tasbih), to nic innego jak sznurek paciorków w swojej konstrukcji przypominający czotki albo różaniec. W wersji muzułmańskiej może mieć 33 lub 99 paciorków wykonanych w różnych materiałów: najczęściej z drewna, plastiku, kości słoniowej, pereł, bursztynu czy… nasion oliwki. Często sznur zakończony jest frędzlem lub ozdobnym koralikiem.

Subha już w swojej nazwie odnosi się do wychwalania Boga i taki jest właśnie sens samego przedmiotu. Z jego użyciem muzułmanin w myślach lub na głos wypowiada modlitwę, polegającą na powtarzaniu określoną ilość razy krótkiej sekwencji słów wychwalających Boga.

happy-ramadan
Muzułmański sznur modlitewny i Koran, fot. Ranoush. via Foter.com / CC BY-SA

Można powtarzać tak zwane „piękne imiona Boga”, których jest 99. Ale z racji tego, że taka ilość imion nie jest prosta do zapamiętania i łatwo któreś pominąć najczęściej powtarza się  jedno wybrane imię 99 razy lub 3 różne imiona po 33 razy. Dla chwalenia Boga z pomocą tego przedmiotu powtarza się także Allahu Akbar (Bóg jest największy), Subhanu Alla (Niech Bóg będzie wywyższony) lub inne krótkie sentencje, także pochodzące z Koranu czy Sunny.

Niektórzy muzułmanie nie rozstają się ze swoją subhą i noszą ją zawsze w prawej ręce, po to by odprawić modlitwę uwielbienia zaraz po obowiązkowych modlitwach w ciągu dnia. Praktyka posługiwania się sznurem jest szczególnie zalecana podczas Ramadanu.

*                                   *                               *

Już od jakiegoś czasu, odkąd islam na dobre zagościł na pierwszych stronach gazet i w głównych okienkach internetowych portali, zaczęły napływać do mnie liczne wiadomości. Raz pytania, raz prośby. Czasem wnioski, czasem skargi, refleksje i komentarze. Te listy, liściki wędrowały najczęściej drogą Facebookową, mailową, smsową. A czasem zwyczajnie przy spotkaniu, ktoś pomiędzy jednym a drugim łykiem kawy startował do mnie z zaskoki: „A czym się różnią sunnici od szyitów?” Odkąd powstał Islamista, gromadzę sobie te wszystkie krótkie i długie wiadomości z pytaniami. Nazbierała się niemała kupka. Najwyższy czas się z tą kupką rozstać. Dlatego w postach z serii Zapytaj Islamistę będę odpowiadać na Wasze pytania.

Bardzo dziękuję PetrusPaulus za pytanie o sznur modlitewny 🙂

Untitled design-3

Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące islamu, muzułmanów, języka arabskiego – napisz do mnie! Pytanie możesz zostawić w komentarzu, napisać wiadomość prywatną przez profil facebookowy Islamista,  oznaczyć mnie w dyskusji (@Islamista) lub wrzucić na Facebooka z #ZapytajIslamiste.

Reklama

4 myśli na temat “Jak muzułmanie modlą się na sznurze? #zapytajIslamiste

    1. Jasne, nie widzę przeciwwskazań 🙂 Wszystko zależy do wrażliwości religijnej osoby, która przyjmuje taki prezent. Ale z zasady nie ma tu żadnych problemów.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s