
Znajdziesz go w Rabacie. I w Jerozolimie. I w Omanie na straganie. A najłatwiej w Ramadanie 😀 Często kupowany przez turystów, nie do końca świadomych, że to nie bransoletka, czy katolicki różaniec. Po co muzułmanom sznur modlitewny?
Muzułmański sznur modlitewny, znany jako سبحة (czyt. subha) lub تسبيح (czyt. tasbih), to nic innego jak sznurek paciorków w swojej konstrukcji przypominający czotki albo różaniec. W wersji muzułmańskiej może mieć 33 lub 99 paciorków wykonanych w różnych materiałów: najczęściej z drewna, plastiku, kości słoniowej, pereł, bursztynu czy… nasion oliwki. Często sznur zakończony jest frędzlem lub ozdobnym koralikiem.
Subha już w swojej nazwie odnosi się do wychwalania Boga i taki jest właśnie sens samego przedmiotu. Z jego użyciem muzułmanin w myślach lub na głos wypowiada modlitwę, polegającą na powtarzaniu określoną ilość razy krótkiej sekwencji słów wychwalających Boga.

Można powtarzać tak zwane „piękne imiona Boga”, których jest 99. Ale z racji tego, że taka ilość imion nie jest prosta do zapamiętania i łatwo któreś pominąć najczęściej powtarza się jedno wybrane imię 99 razy lub 3 różne imiona po 33 razy. Dla chwalenia Boga z pomocą tego przedmiotu powtarza się także Allahu Akbar (Bóg jest największy), Subhanu Alla (Niech Bóg będzie wywyższony) lub inne krótkie sentencje, także pochodzące z Koranu czy Sunny.
Niektórzy muzułmanie nie rozstają się ze swoją subhą i noszą ją zawsze w prawej ręce, po to by odprawić modlitwę uwielbienia zaraz po obowiązkowych modlitwach w ciągu dnia. Praktyka posługiwania się sznurem jest szczególnie zalecana podczas Ramadanu.
* * *
Już od jakiegoś czasu, odkąd islam na dobre zagościł na pierwszych stronach gazet i w głównych okienkach internetowych portali, zaczęły napływać do mnie liczne wiadomości. Raz pytania, raz prośby. Czasem wnioski, czasem skargi, refleksje i komentarze. Te listy, liściki wędrowały najczęściej drogą Facebookową, mailową, smsową. A czasem zwyczajnie przy spotkaniu, ktoś pomiędzy jednym a drugim łykiem kawy startował do mnie z zaskoki: „A czym się różnią sunnici od szyitów?” Odkąd powstał Islamista, gromadzę sobie te wszystkie krótkie i długie wiadomości z pytaniami. Nazbierała się niemała kupka. Najwyższy czas się z tą kupką rozstać. Dlatego w postach z serii Zapytaj Islamistę będę odpowiadać na Wasze pytania.
Bardzo dziękuję PetrusPaulus za pytanie o sznur modlitewny 🙂
Jeśli masz jakieś pytanie dotyczące islamu, muzułmanów, języka arabskiego – napisz do mnie! Pytanie możesz zostawić w komentarzu, napisać wiadomość prywatną przez profil facebookowy Islamista, oznaczyć mnie w dyskusji (@Islamista) lub wrzucić na Facebooka z #ZapytajIslamiste.
Czy muzułmanin może ofiarować tasbih osobie niewierzącej?
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Ja dostałem już dwa tasbihy od muzułmanów :).
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Jasne, nie widzę przeciwwskazań 🙂 Wszystko zależy do wrażliwości religijnej osoby, która przyjmuje taki prezent. Ale z zasady nie ma tu żadnych problemów.
PolubieniePolubienie