Sztuka

Krótkie wspomnienie Żelaznej Zahy

Untitled design-12
Zaha Hadid, fot. facebook.com/zaha.hadid
Jeśli raz wejdziecie do zaprojektowanego przez nią budynku, to nigdy o tym nie zapomnicie. Jej realizacje nie należą też do takich, które można by pomylić z jakimkolwiek innym architektem. Część z tych projektów, tych powołanych już do życia, nie zostanie ukończona pod jej czujnym i nieznającym kompromisów okiem. Zmarła Zaha Hadid.

Wczoraj w wieku 65 lat zmarła Zaha Mohammad Hadid, jedna z najbardziej cenionych architektów na świcie, pierwsza kobieta, która zdobyła prestiżową nagrodę Pritzkera. Urodzona w Bagdadzie, absolwentka Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie. Znana z futurystycznych, powykręcanych form, niesamowitej precyzji wykonania i sprzeciwu wobec bylejakości, tandety i drogi „po kosztach”. Jej nazwisko po arabsku oznacza żelazo. Nomen omen.

Miałam okazję odwiedzić jeden z budynków, które powstały dzięki jej udziałowi – Muzeum MAXXI w Rzymie. Zachęceni wraz z Karolem przez Przyjaciela architekta, przemierzyliśmy w deszczowy dzień pół miasta, żeby się tam dostać. Czas przesiedziany w tramwaju stukrotnie się zwrócił. Budynek przywołujący kosmiczne skojarzenia, dużo bieli i szkła, doskonałe wystawy, dzieciaki z deskorolkami na placu przed wejściem, bolące nogi i ogromne zadowolenie – to zapamiętam z tamtego dnia.

Untitled design-14
Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI w Rzymie, fot. Islamista
Untitled design-7
Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI, fot. youtube.com
Untitled design-6
Wnętrze Narodowego Muzeum XXI wieku MAXXI projektu Zahy Hadid, fot. Di Commonurbock23 – Opera propria, CC BY-SA 3.0.
000039
Islamista w MAXXI na maxi schodach, fot. Karol

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s