Informacje

Znasz 100 najbardziej wpływowych Arabów na świecie?

Untitled design
Chaker Khazaal podczas rozdania nagród Człowieka Roku 2015 magazynu Esquire, fot. facebook.com/ChakerKhazaal
W ostatnią niedzielę portal ArabianBusiness.com opublikował listę 100 najbardziej wpływowych Arabów na świecie. Jesteś w stanie wymienić chociaż jednego? Od razu podpowiem, że nie było wśród nich pseudo-kalifa z Bagdadu, wujka Osamy ani emira Dubaju.

Listę zatytułowano „100 under 40”, ponieważ mogły się na niej znaleźć tylko osoby, które nie tylko były pionierami i wiele osiągnęły w swoich dziedzinach, ale też nie ukończyły jeszcze 40 roku życia. Nieźle, co? W dodatku lista nie zawiera członków rodzin królewskich, a niemal połowę wymienionych osób stanowią kobiety. Chciałabym wspomnieć o kilku z nich, których działalność najbardziej mnie poruszyła. Przyjrzyjmy się tym postaciom. Są to na pewno nazwiska, o których jeszcze usłyszymy.

Listę otwiera… Palestyńczyk? Tak, najbardziej wpływowym Arabem według ArabianBusiness.com okazał się palestyński przesiedleniec, pisarz, reporter i aktywista, Chaker Khazaal. 28-latek, mieszkający obecnie w Kanadzie, spędził dzieciństwo w obozie dla uchodźców w Bejrucie (Liban). Sławę i tytuł „głosu wszystkich uchodźców” przyniosła mu trylogia Confessions of a War Child (2013), zawierająca oparte na faktach, zbeletryzowane historie osób, które stanęły twarzą w twarz z wojną i dramatem ucieczki z własnego kraju na skutek konfliktów (jeśli ktoś dysponuje kopią – chętnie pożyczę!).

Na podium zmieścił się także Khalid Alkhudair, 33-letni Saudyjczyk, założyciel Glowork – firmy zajmującej się zaradzaniu bezrobociu wśród kobiet w Arabii Saudyjskiej. W ciągu swojej 5-letniej działalności Glowork pomogło znaleźć pracę prawie 26 tys. kobiet, podczas gdy wiele innych skorzystało z oferty doradztwa zawodowego. Glowork stoi na czele ruchu aktywizacji kobiet na rynku pracy, a także dowartościowywania ich wkładu w rozwój ekonomii krajów bliskowschodnich. Szacuje się, że firma jest obecnie warta ponad miliard dolarów.

Untitled design-2
Khalid Alkhudair, założyciel Glowork, fot. facebook.com/Khalid-Alkhudair

„Wierzymy, że zmiana na lepsze może nadejść także od środka i chcemy być częścią takiego rozwiązania problemu.” – powiedziała Maha Laziri, 26-letnia Marokanka, założycielka organizacji pozarządowej Teach4morocco. Maha sama wciąż się jeszcze się uczy, a jej fundacja zbudowała już dwie szkoły w wioskach położonych w górach Atlasu. Od 2011 zajmuje się także udostępnianiem edukacji dzieciom z ubogich rejonów, szczególnie dziewczynkom oraz poprawianiem jakości programów nauczania. Maha zajmuje 19 pozycję na liście ArabianBusiness.com.

Będąc lekko za połową drogi do czterdziestki i czytając osiągnięcia choćby niektórych osób na tej liście, człowiek z jednej strony czuje się lekko podniesiony na duchu (zobaczcie z jak wyniszczonych i często rozdartych wojnami rejonów są niektórzy wyróżnieni. A my mówimy, że w Polsce się nie da!) a z drugiej strony widzi, że czas przesypuje mu się przez palce jak piasek. A jest tyle do zrobienia, tyle do osiągnięcia! Może ta lista będzie dla kogoś wiosenną motywacją?

Zobacz całą listę 100 najbardziej wypływowych Arabów wraz z galerią zdjęć tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s