Let's Talk Islam

Īmān, czyli 5 rzeczy, w które wierzy muzułmanin

madrasa-bound-vi
Młody adept szkoły koranicznej, fot. Meanest Indian via Foter.com / CC BY-NC-ND
Jeśli wyznasz wiarę w jednego Boga i w jego Proroka, Muhammada, to wystarczy, żeby zostać muzułmaninem. Wygłaszasz wyznanie wiary w obecności dwóch męskich świadków i gotowe. Muzułmanin w 10 minut – bez podpisów i zaświadczeń. Ale na tym podstawy wiary się nie kończą.

Wiara muzułmańska zakłada 5 dogmatów, które nazywamy īmān. Obowiązują one wszystkich muzułmanów, bez względu na to czy są sunnitami, szyitami czy charydżytami. Od razu wyjaśnię, że nie chodzi o 5 obowiązkowych rytuałów, które przyjęło się nazywać „filarami islamu”. O tym innym razem. Dziś o muzułmańskim odpowiedniku 6 prawd wiary.

1. Wiara w jednego Boga.

Pierwszy i absolutnie podstawowy dogmat zawarty jest w muzułmańskim wyznaniu wiary: istnieje tylko jeden Bóg, الله, a poza nim nie ma innego. Wszystkie pozostałe dogmaty są pochodnymi tej nadrzędnej zasady.

Ponadto każdy człowiek jest winien absolutne posłuszeństwo Bogu. Stąd zresztą pochodzi nazwa religii: اسلام – islām to „poddanie się” (w domyśle – woli Bożej), a wierzący مسلم – muslim to „podporządkowujący się, poddający się”. Ten dogmat skutecznie rozprawia się z mitem głoszącym, że słowo „islam” pochodzi bezpośrednio od słowa „pokój” (ar. سلام , salām). Nawet początkujący student języka arabskiego wie, że rdzeń, korzeń, tych dwóch słów jest taki sam, ale nie musi to oznaczać, że znaczenie tych wyrazów jest analogiczne.

2. Wiara w anioły.

Aniołowie są mieszkańcami nieba, którzy bronią jego murów przed podsłuchującymi szatanami. Mają dwa podstawowe zadania: głosić chwałę Boga i służyć mu w różnych funkcjach, np. jako posłańcy, tak jak anioł Dżibril (Gabriel).

Do Niego należą ci, którzy są w niebiosach i na ziemi.
A ci, którzy są przy Nim, nie wbijają się w pychę;
tak by Jemu czci nie oddawać; i nie ustają.
Oni głoszą chwałę nocą i dniem
i nie doznają zmęczenia. (Koran 21: 19-20)

3. Wiara w święte Księgi.

Tak, księgi. Nie tylko w Koran, ale także w Torę, Psalmy Dawidowe i Ewangelię. Oczywiście nie są to dokładnie te same przekazy, w które wierzą chrześcijanie czy żydzi. Pewne istotne elementy będą się różnić, np. śmierć Jezusa czy rola Izmaela, syna Abrahama.

On tobie zesłał Księgę z prawdą,
stwierdzając prawdziwość tego, co już było przed nią.
On zesłał niegdyś Torę i Ewangelię jako drogę prostą dla ludzi
i On zesłał rozróżnienie. (Koran 3: 3-4)

learning-the-quran
Studiowanie Koranu, fot. IamNotUnique via Foter.com / CC BY-NC-SA
4. Wiara w proroków.

Muzułmanin ma obowiązek uznawać nie tylko Muhammada, ale cały łańcuch proroków: począwszy od Adama, pierwszego człowieka, poprzez Abrahama, Mojżesza, Jezusa aż do Pieczęci Proroków. Zadaniem zaś samych proroków było przede wszystkim głoszenie monoteizmu i przywracanie pierwotnej jedności ludzi w islamie.

Ludzie byli jednym narodem.
I posłał Bóg proroków jako zwiastunów dobrej wieści, ostrzegających.
On zesłał wraz z nimi Księgę z prawdą,
aby rozsądzać między ludźmi to, w czym oni się różnili. (Koran, 2:213)

5. Wiara w Dzień Sądu Ostatecznego, w raj i piekło.

Śmierć jest nieunikniona dla każdego człowieka, jednak w islamie jest traktowana pozytywnie, jako moment powrotu człowieka do Boga. Po śmierci anioł oddziela duszę człowieka od jego ciała i zaprowadza go do nieba. Tam człowiek oczekuje Dnia Sądu.

Kwestie tego co się dzieje z człowiekiem do momentu śmierci aż do Sądu Ostatecznego są wciąż zagadnieniem spornym. Wiadomo natomiast, że bezpośrednio przed Sądem ma mieć miejsce zmartwychwstanie, po którym wszyscy ludzie zgromadzą się na Dzień Rozliczenia. Wtedy zdadzą sprawę ze swoich uczynków Bogu w obecności proroków i aniołów. Każdy człowiek ma być sądzony indywidualnie ze swoich uczynków. Po dokonaniu się Sądu, aniołowie zaprowadzą osądzonych do przeznaczonych im miejsc: nieba i piekła.

W te dogmaty każdy muzułmanin ma obowiązek wierzyć. Koran podkreśla ich znaczenie jako podstawy wiary:

Nie jest pobożnością, że zwracacie twarze
ku wschodowi i ku zachodowi.
Lecz prawdziwie pobożny jest:
kto wierzy w Boga i w Dzień Ostatni;
w aniołów, w Księgę i w proroków. (Koran 2: 177)

6450275575_3120cd8844_b
Koran i muzułmański sznur modlitewny, subha, fot. Dylan_Payne via Foter.com / CC BY

To tylko krótki opis muzułmańskich dogmatów. Każdy z nich skrywa jeszcze wiele ciekawych szczegółów i pytań, do których na pewno będziemy wracać.

*wszystkie cytaty pochodzą z Koranu w tłumaczeniu J.Bielawskiego. Rozumiem, że nie jest to wersja idealna, ale najszerzej dostępna i pozwalająca zilustrować podstawowe sprawy. Dlatego zdecydowałam się z niej korzystać na potrzeby tego tekstu.

Reklama

4 myśli na temat “Īmān, czyli 5 rzeczy, w które wierzy muzułmanin

 1. Parę błędów niestety wkradło się do artykułu.
  1) Jedna z „Prawd wiary” jest wiara al-Qader przeznaczenie: Relacjonował Umar ibn al-Khattab (radiallahuanhu): Podczas gdy siedzieliśmy wraz z Wysłannikiem Allaha( sal allahu alejhi ła salem ), pewnego dnia przyszedł do nas mężczyzna w bardzo białym ubraniu i z kruczo-czarnymi włosami. Nie widać było na nim śladów podróży. Nikt z nas go nie znał. Usiadł on naprzeciwko Proroka(sallallahu aleihi ła salem) i podkurczywszy nogi oraz położywszy na nich ręce, powiedział: „O Muhammadzie opowiedz mi o islamie.” Wysłannik Allaha( sal allahu alejhi ła salem ) powiedział: „Islam to to, że zaświadczasz, iż nic nie jest godne czci jak tylko Allah, a Muhammad jest jego Wysłannikiem; odprawiasz modlitwy; dajesz zakat; pościsz w miesiącu ramadan i pielgrzymujesz do Mekki, jeśli jesteś w stanie do uczynić.” Przybysz powiedział: „Powiedziałeś prawdę!” i zadziwiło nas to bardzo. Nieznajomy pytał dalej: „Opowiedz mi o iman.” Prorok(SAAŁS) rzekł: „Iman to wiara w Allaha, w Jego Anioły, Jego Księgi, Jego Wysłanników, Dzień Ostateczny i przeznaczenie, zarówno dobre, jak i złe.” Przybysz powiedział: „Powiedziałeś prawdę!” […] – Sahih Muslim oraz Sahih Buchari.

  2) Dusza ludzka nie oczekuje na Dzień Sądu w niebie. Jest zsyłana do barzakh i tam oczekuje na zmartwychwstanie.

  Dosłownie bariera, jest egzystencja między śmiercią a Dniem Zmartwychwstania. Rzeczywistość Barzakh jest jednak skryta, a całkowita wiedza o barzakh jest jedynie u Allâha. Allâh objawił w innym wersecie odnośnie męczenników (shuhada) co znaczy; » I nie mówcie na tych, którzy zostali zabici na drodze Boga: „Umarli!” Przeciwnie, oni są żyjący! Lecz wy nie jesteście świadomi.« (Surah al-Baqarah, 2:154)

  [2] »Bóg zabiera dusze w chwili śmierci; wzywa także te, które nie umarły, tylko są we śnie. On zatrzymuje te, których śmierć zdecydował, a odsyła inne do wyznaczonego terminu. Zaprawdę, w tym są znaki dla ludzi, którzy się zastanawiają!« (Surah az-Zumar, 39:42)

  Ibn Kathîr komentując ten werset powiedział: „Werset ten jest dowodem na to, że dusze ludzi żyjących [którzy śpią], i dusze ludzi martwych spotykają się we wzniosłych wysokościach [w barzakh]” (Tafsîr al-Qur’ân al-`Athîm, tom 7, str. 92)

  Tej samej opinii jest wielu innych uczonych, (np. Imâm Ibn Dżarîr at-Tabarî, [Dżamî al-Bayân ‚an Ta’uîl Ayat al-Qur’ân, tom 24, str. 8-9]; Ibn-ul-Qayyim al-Dżauziyah, [Kitâb ar-Rûh, str. 34-35), jednak Ibn Taimiyyah i inni twierdzą że nie jest to możliwe.

  Separacja duszy człowieka w czasie snu jest częściowa (dżuz’î), a nie całkowita (kullî) jak w przypadku śmierci (Abu Bilâl Mustafa al-Kanadi, „Mysteries of the Soul”, str. 47).

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dzięki serdeczne za świetne uwagi!
   Co do punktu 2), myślę, że uproszczenie z „niebem”, które pojawia się w literaturze naukowej, może mieć związek z nieprecyzyjnym tłumaczeniem lub niepotrzebnym szukaniem analogii do terminów, które znamy. Dlatego zamiast: „dusze ludzi martwych spotykają się we wzniosłych wysokościach”, spotkałam się tylko z „niebo”. Dzięki wielkie za doprecyzowanie, to bardzo ciekawe.
   Dla objaśnienia tylko dodam, że podane wyżej cytaty pochodzą między innymi z Sunny (Sahih Muslim, Sahih Buchari) , z Koranu (Surah al-Baqarah, Surah az-Zumar) i komentarzy do Koranu (Tafsîr al-Qur’ân al-`Athîm).
   Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s