Informacje

Ciemna strona Iranu

Untitled design-5
Irańscy więźniowie prowadzeni na egzekucję (fot. Wikimedia Commons).
Iran ostatnio zaczął być modny wśród polskich turystów i inwestorów. To niewątpliwie kraj o godnej podziwu kulturze i historii. Ale na tym wspaniałym dziedzictwie kładzie się cień. Tylko w 2015 roku stracono tam 966 osób, w tym niepełnoletnich.

Taką informację przekazał ONZ Ahmed Shaheed, specjalny sprawozdawca ds. praw człowieka w Iranie.

Według danych Amnesty International, liczba przeprowadzonych egzekucji rośnie. W 2011 przeprowadzono ich 360, a w 2014 – już 734 (w tym życie odebrano 13 niepełnoletnim).

Irańskie rządy przyznają się do przeprowadzenia nieco mniejszej ilości straceń.

Kto stanowi tak duże zagrożenie dla społeczeństwa, by należało go „likwidować”? Władze grożą karą śmierci uzbrojonym bandytom, zdrajcom państwa, mordercom, cudzołożnikom, gwałcicielom, pedofilom, osobom homoseksualnym, porywaczom, terrorystom oraz handlarzom narkotyków. Ci ostatni stanowią około połowę wszystkich skazanych. Iran toczy faktyczną wojnę z gangami narkotykowymi – wynika to z prostego faktu, że większość dróg przerzutu narkotyków z Afganistanu i Pakistanu (krajów – producentów) przechodzi właśnie przez Iran.

Najczęściej stosowaną metodą egzekucji jest powieszenie. W przypadku kobiet jednak, wciąż stosuje się… ukamienowanie. Chociaż kamienowanie jest coraz rzadsze w Iranie, wciąż nawet dzisiaj sędziowie wydają takie wyroki – przyznawała w wywiadzie z grudnia 2015 roku Maryam Nayeb Yazdi, kanadyjsko-irańska pisarka i aktywistka (można ją obserwować zarówno na facebooku, jak i twitterze).

Untitled design-4
Maryam Nayeb Yazdi, kanadyjsko-irańska pisarka i aktywistka (fot. youtube.com).

Jeśli tylko czas pozwoli, chcemy udać się z moją Islamistką na dłuższą podróż po Iranie. Jesteśmy zachwyceni opowieściami znajomych, fotografiami architektury i ludzi oraz skarbami irańskiej kultury. Mamy jednak świadomość, że ostatnie kilkadziesiąt lat Iran zmaga się z ogromnymi problemami, o których nie wolno zapomnieć.

2 myśli na temat “Ciemna strona Iranu

  1. Dobrze, że o tym piszesz! Właśnie wróciłam z Iranu i większość ludzi z którymi rozmawiałam ma dość obecnych rządzących. Myślę, że kontakty z cudzoziemcami mogą przyspieszyć zmiany w tym kraju!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s