Let's Talk Islam

Mahomet, czyli kto?

Public Domain, Wiki
„Żywot Mahometa razem z Koranem” z 1719 roku z zakazaną przez islam podobizną Proroka. Autor ilustracji: A.du Ryer, fot: Mohammed Image Archive.
Nie jestem zwolennikiem nazywania Proroka muzułmanów Mahometem. Jest to uproszczona wersja arabskiego imienia Muhammad i tylko tradycja spowodowała, że jej używamy. W rzeczywistości nazywał się أَبُو القَاسِم مُحَمَّد بنِ عَبد الله بنِ عَبدِ المُطَّلِب, czyli Abū al-Qāsim Muḥammad Ibn ʾAbd Allāh Ibn ʾAbd al-Muṭṭalib. Dla znajomych Muhammad. Skąd więc ten Mahomet? Prawdopodobnie to uproszczenie przywędrowało do nas z Francji.

Wydaje się, że w odkrywaniu tego, czym jest islam, jedyną słuszną metodą jest zacząć od początku. Jest jednak mały problem. Zaczynanie od początku oznaczałoby, że trzeba się wrócić do Adama. Tego Adama. Adama, pseudonim „Pierwszy Człowiek”. A zatem zaczniemy od… końca. Od końca dlatego, że Muhammad jest ostatnim prorokiem islamu – po arabsku nazywa się go często Ḫātam an-nābiyyīn, czyli „pieczęcią proroków”. To, co za jego pośrednictwem zostało przekazane wiernym, muzułmanie uznają za ostateczną wersją objawienia.

W wypadku takich ludzi trudno jest stwierdzić, co jest prawdą, a co legendą – w ten sposób o Muhammadzie w rozmowie z Elżbietą Kollat w Polskim Radiu mówił prof. Janusz Danecki, arabista. Dlaczego? Większość informacji, które dziś mamy na temat największego proroka islamu pochodzą albo z Koranu, albo zachowały się do naszych czasów dzięki przekazowi ustnemu. Ponadto od momentu śmierci Muhammada aż do powstania pierwszych pisanych źródeł na jego temat (w tym także Koranu) minęło około 100 lat.

Co zatem wiemy na pewno? Imię Muhammad oznacza „wychwalany”, „sławiony”. Za rok urodzenia Muhammada przyjmuje się 580 n.e. lub 570 n.e.. Dokładna data nie jest znana. Mężczyzna urodził się w Mekce i pochodził z arabskiego osiadłego plemienia Kurajszytów (Qurayš), które tradycyjnie zajmowało się handlem.

Untitled design-3
Wersja „koszerna” – turecka miniatura Muhammada modlącego się w Kaabie z 1595 r. Prorok jest, twarzy nie ma. Autor nieznany, fot. Mohammed Image Archive.

Jak podają źródła, od dziecka Muhammad nie miał lekko. Jego ojciec, ʾAbd Allāh, zmarł jeszcze przed urodzeniem się syna. Matka chłopca, Āmina, zmarła 6 lat później. Sierotą opiekowali się kolejno dziadek, ʾAbd al-Muṭṭalib i wuj Abū Ṭālib. Przygarnięty przez wuja chłopak, pracował w jego przedsiębiorstwie karawanowym, dzięki czemu zwiedził kawał świata i zdobył szeroką wiedzę nie tylko o obyczajach sąsiednich ludów, ale także o obcych religiach.

Czytając Koran można się przekonać jak te szczegóły z prywatnego życia Proroka wpłynęły na kształt religii, którą zbudował. Dla przykładu: muzułmanie mają szczególny nakaz opiekowania się sierotami i wdowami, gdyż z pewnością sytuacja matki Muhammada po śmierci męża była kiepska, a niektóre historie proroków islamu do złudzenia przypominają te, które znamy z Tory i Biblii, gdyż prorok zapewne zapoznał się z nimi w trakcie podróży.

Życie Muhammada zmieniło się wraz z poznaniem bogatej, około czterdziestoletniej wdowy i niezależnej bizneswoman, Ḫadīǧy (czyt. Hadidży), która nie tylko przyjęła do pracy młodego Muhammada, ale wkrótce potem oświadczyła mu się i została jego pierwszą żoną. Od tamtej pory przyszły prorok nie musiał już tak ciężko pracować i zaczął spędzać coraz więcej czasu na rozmyślaniu w pobliskich grotach. Podczas jednej z takich medytacji będzie miał gości z nieba. Ale o tym innym razem.

Muhammad, prorok i przywódca, umarł w 632 roku i został pochowany w Medynie. Jego grób znajduje się pod zieloną kopułą Meczetu Proroka (tam znajdował się dom jego żon) .

Za kogo muzułmanie uważają Muhammada? Nie jest on Bogiem, nie jest też świętym (islam sunnicki w ogóle nie uznaje takiej kategorii). Jest ważny o tyle, że był ostatnim „przekaźnikiem” objawienia. Bezpośrednio kontaktował się z Bogiem i jeszcze za życia podróżował do siódmego nieba, dlatego muzułmanie są mu winni szacunek. Również dlatego wymawiając jego imię muzułmanin ma obowiązek dodać: صلى الله عليه وسلم – (czyt. salla llahu alejhi ła sallam) „modlitwa Boga niech będzie nad nim i pokój”.

clifford0104
Bardzo osobliwa ilustracja – w 1928 roku pewna niemiecka firma wypuściła na rynek wołowy „ekstrakt mięsny”, którego reklamy przedstawiały szczegóły z życia Muhammada. Liebig Fleisch Extrakt, fot. Mohammed Image Archive.
Reklama

6 myśli na temat “Mahomet, czyli kto?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s